Chorwacja – dojazd

Autor: | Komentarze: 6 komentarzy | Data publikacji: 2012/02/26

Zastanawiacie się jak dojechać do Chorwacji? Wybierając się nad adriatyckie wybrzeże, do wyboru mamy kilka różnych tras, dlatego przed wyjazdem warto jest poświęcić kilka minut na planowanie. Do Chorwacji możemy dotrzeć zarówno austriackimi autostradami jaki i malowniczymi drogami Bośni i Hercegowiny. Która opcja jest lepsza?

Obie są dobre :) przecież jedziemy nad Adriatyk! Poniżej kilka przykładowych tras do Chorwacji, którymi jechałem lub planowałem jechać, pomijam przejazd przez Polskę (tu chyba nie powinno być problemu z wybraniem optymalnej trasy).

Trasa Czechy, Austria, Słowenia, Chorwacja

Cieszyn – Frydek Mistek – Olomouc – Brno – Wiedeń – Graz – Maribor – Zagrzeb – Karlovac – autostradą A1 w kierunku Splitu albo A6 w kierunku Rijeki

albo jeszcze lepiej

Autostrada A1 przez przejście w czeskim Bohumin – Ostrava – Brno – Wiedeń – Graz – Maribor – Zagrzeb – Karlovac – autostradą A1 w kierunku Splitu albo A6 w kierunku Rijeki

Trasa prosta, można jechać nawet bez GPS. Praktycznie cały czas autostrady co wiąże się z opłatami, np. 15 euro za 20km w Słowenii (da się objechać przez Lenart i Ptuj). Długość drogi Warszawa-Split według google maps to 1460km.

Trasa Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia, Chorwacja

Cieszyn – Żilina – Bratysława – Wiedeń – Graz – Maribor – Zagrzeb – Karlovac – autostradą A1 w kierunku Splitu albo A6 w kierunku Rijeki

Warszawa – Split – 1470km, uwagi jak wyżej.

Trasa Słowacja, Węgry, Chorwacja

Chyżne – Dolny Kubin – Banska Bystrica – Budapeszt – Zagrzeb – Karlovac – autostradą A1 w kierunku Splitu albo A6 w kierunku Rijeki

Trochę kręcenia na Słowacji, ale na Węgrzech już sama autostrada. Warszawa – Split – 1460km

Słowacja, Węgry, Chorwacja

Presov – Koszyce – Budapeszt – Zagrzeb – Karlovac – autostradą A1 w kierunku Splitu albo A6 w kierunku Rijeki

Dojazd do Presova albo przez Bardejów (jeśli mieszkacie w okolicach Nowego Sącza), albo przez Barwinek (od strony Rzeszowa)

Słowacja, Węgry, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja

Budapeszt – Paks – Szekszard – Mohacs – Udvar – Beli Manastir – Osijek – Dakovo – Slavonski Brod – Doboj – Zenica – Sarajewo – Mostar – Metkovic

Opcja dla jadących na południe Chorwacji w okolice Dubrownika albo do Czarnogóry. Prawie całe Węgry przejeżdżamy autostradami.

Płatność za jazdę autostradami

Słowacja, Węgry, Austria, Słowenia – obowiązują winiety czasowe. Można je kupić w miejscach przejść granicznych lub jeszcze w Polsce na stronie www.pzmtravel.com.pl. Ja zawsze kupuję bez problemów w budkach na granicy lub na stacjach benzynowych. Ważne, żeby kupować je w danym kraju, kupując wcześniej sprzedawcy doliczają opłatę manipulacyjną.

Chorwacja – płaci się za przejechany odcinek drogi. Wjeżdżając na autostradę pobieramy kwitek z informacją na jakiej bramce startujemy, zjeżdżając z autostrady dajemy w kasie kwitek i mamy informację ile trzeba zapłacić. Płatność kartą, albo gotówką. Czasami przed bramkami robią się korki, wtedy najlepiej jechać lewą stroną i wybierać bramki oznaczone jako Express. Są to samoobsługowe kasy gdzie płaci się kartą kredytową.

Raz jeszcze, którą trasę wybrać? Jazda autostradami jest najłatwiejsza, ale też najdroższa i najnudniejsza :) Ja podczas dwóch ostatnich wyjazdów wybrałem przejazd przez Węgry oraz Bośnię i Hercegowinę. Przez całe Węgry jedzie się autostradą, po przekroczeniu granicy z Bośnią i Hercegowiną droga trochę się psuje ale i tak można cały czas jechać 90km/h. W dodatku paliwo jest najtańsze na całej trasie.

Polecam stronę z mapami poszczególnych państw, cenami winiet i płatnych odcinków autostrad.

I na koniec kilka uwag dla jadących do Chorwacji:

 • Jadąc do Chorwacji przez kraje Unii Europejskiej nie potrzebujecie paszportu. Na mocy porozumienia między Polską i Chorwacją wystarczy dowód osobisty.
 • Pamiętajcie, żeby mieć w samochodzie (w kabinie) kamizelki odblaskowe. W Austrii i Słowacji możecie dostać mandat za ich brak. Na granicy, w miejscu gdzie można kupić winiety widziałem policję sprawdzającą losowo wybrane samochody.
 • Na Słowacji wymagane są też zapasowe żarówki i bezpieczniki
 • Wszędzie wymagane są apteczka i trójkąt ostrzegawczy
 • Czytałem w sieci opinie, że w przypadku kontroli samochodu można powołać się na Konwencję wiedeńską o ruchu drogowym, ale chyba nie chciałoby mi się tego tłumaczyć policji. Lepiej (dla własnego bezpieczeństwa) wozić kamizelkę i żarówki w samochodzie i tyle.
 • Wybierając się do Dubrownika, jadąc od strony Splitu trzeba przejechać kawałek Bośni i Hercegowiny, na granicy jest specjalna bramka dla ruchu tranzytowego. Mówicie Dubrownik i tyle…
 • Jadąc do Czarnogóry musicie mieć ze sobą zieloną kartę samochodu. Sprawdzają na granicy!
 • W Chorwacji nie ma co szaleć na autostradach, dopuszczalna prędkość to 130 km/h. Widziałem policję w nieoznakowanym, czarnym BMW 330d, zatrzymującą samochód jadący mniej więcej 150 km/h
 • Najtańsze paliwo jest w Bośni i Hercegowinie. Nie musicie się bać o jakość, przynajmniej na dużych, sieciowych stacjach. Wszędzie mogłem płacić kartą kredytową.

A Wy którędy jeździcie do Chorwacji? Podzielcie się swoimi sprawdzonymi trasami.

Tagi: ,

Kategoria: Europa


Komentarze (6)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Tomek napisał(a):

  Jeszcze nie byłem w Chorwacji, ale ciągnie mnie na południe, by spotka ludzi o innej konstrukcji psychicznej niż północne umysły. A Bośnia i Hercegowina kojarzą mi się z wojną. Niekoniecznie słusznie. Ale tak to już jest.
  Czy byłeś w Serbii?

 2. Chorwacja Orebic napisał(a):

  Wiecie jak wyglądała moja podróż do Split? Koleją? To już dużo mówi no ale po kolei… z Rzeszowa do Warszawy (cud że bezpośredni!), potem cele: stolica Chorwacji z przesiadką po drodze w Budapeszcie. Dopiero potem podróż przez Zadar i Śibenik. I tak oto po 3 dniach dotarłam na miejsce :) Niezapomniane wakacje…

  • Podróż napisał(a):

   Witam, widzę, że udało Ci się zaplanować podróż do Chorwacji pociągiem. Chcemy się wybrać w wakacje z przyjaciółmi w podobną podróż. Czy miał/miałabyś jakieś rady co do szukania połączeń?

 3. Wojtek napisał(a):

  Witaj
  My jeździmy z Lublina. Oczywiście najgorsze drogi mamy u siebie, potem już tylko z górki, a dokładniej do Miszkolca, gdzie wpadamy na autostradę do samej Chorwacji :)
  Polecam nasz opis trasy z Lublina do środkowej Dalmacji,

  podzielony na dwie części:
  – odcinek Polska-Węgry: http://crolove.pl/samochodem-do-chorwacji/
  – odcinek chorwacki : http://crolove.pl/samochodem-do-chorwacji-chorwacki-odcinek/

  Pozdrawiam
  Wojtek

 4. Paweł napisał(a):

  Hej, mam pytanie: czy można dojechać z Polski do Chorwacji nie jadąc przez autostrady?

 5. Janusz napisał(a):

  W tamtym roku jechaliśmy przez Słowację – Węgry – Bośnię do Czarnogóry, cóż za widoki, ale nas te góry wymęczyły w tym roku Chorwacja (Słowacja – Węgry – Chorwacja) nie zamierzamy płacić szalonych pieniędzy w Słowenii za kawałek drogi.

Zostaw komentarz