blogzpodrozy.pl

Krótki przewodnik po Londynie

Weekend w Londynie! tak! Jeszcze tylko kilka dni i lecę. To mój pierwszy wyjazd do Londynu, więc od kilku dni siedzę w Internecie i szukam praktycznych informacji – co zobaczyć, gdzie jechać,  co ile kosztuje itp. itd. Postanowiłem podzielić się z Wami tym co znalazłem, mam nadzieję, że informacje się przydadzą.

Przyjazd do Londynu

Najpopularniejsze linie lotnicze to Ryanair i Wizz Air, częste promocje cenowe sprawiają, że kupno biletu nie zrujnuje naszego budżetu. Jedyny minus to odległe od centrum lotniska: Stansted i Luton. Ja lecę do Stansted, skąd do centrum można dojechać:
Autobusami Terravision

Autobusami EasyBus

  • Lotnisko Stansted – przystanek Baker Street – cena od 2 do 10 funtów  w jedną stronę, w zależności od terminu i godziny wyjazdu

Pociągami Stansted Express

  • ulgowe bilety „grupowe” dla minimum dwóch osób

 Autobusami National Express

Transport w Londynie

Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie na stronie http://www.tfl.gov.uk/travel-information/other-languages/polski

a w szczególności są to:

W dużym (bardzo) skrócie system płatności za przejazdy komunikacją miejską wygląda następująco: można płacić za pojedynczy przejazd, kupić okresowy Travel Card (bilety dzienne, tygodniowe, miesięczne i roczne), płacić za każdy przejazd przy użyciu przedpłaconej karty Oyster. Warto dodać, że karty pre-paid Oyster mają określoną, maksymalną dzienną kwotę za przejazdy, to znaczy jeśli osiągniemy pewną kwotę w ciągu dnia, system nie naliczy kolejnych płatności za przejazdy. Kartę Oyster można „wypożyczyć” na każdej stacji metra w automatach przypominających bankomaty. Płaci się za nią 5 funtów zwrotnej kaucji. Mając już kartę należy ją doładować dowolną kwotą. Później w autobusie przykładamy kartę do czytnika znajdującego się obok miejsca kierowcy.

I tak: jeden przejazd autobusem w 1 strefie to 2,40 £, płacąc kartą Oyster ten sam przejazd kosztuje 1,45 £, natomiast maksymalna dzienna płatność za przejazdy to  8,40 £. Jeśli korzystamy tylko z autobusów i tramwajów to maksymalny, dzienny koszt przejazdów wynosi 4,4 £.

Ja mam zamiar korzystać z karty Oyster i jeździć tylko tramwajami i autobusami.  Po pierwsze w weekend korki nie powinny być uciążliwe, a po drugie jadąc autobusem można zobaczyć więcej niż jadąc metrem :)

Dużo informacji na temat podróżowania komunikacją miejską w Londynie znajdziecie na blogu http://imigrantka.blox.pl/2014/02/Transport-w-Londynie-2014.html

Hotele w Londynie

Ilość hoteli w Londynie sprawia, że nie powinno być problemu z rezerwacją nawet na dzień czy dwa przed przyjazdem. Problemem może być jedynie cena, większość hoteli jest droga lub bardzo droga. Te z przystępną ceną trzeba rezerwować odpowiednio wcześniej. Ja szukając hotelu kierowałem się odległością od Victoria Station, miejsca gdzie zatrzymuje się mój autobus z lotniska. Powody są dwa, po pierwsze przyjeżdżając późno do Londynu (około 00:30) nie chcę się już tłuc komunikacją miejską, szukać miejsca gdzie kupię i doładuję kartę Oyster, itd. Drugi powód to podróż powrotna na lotnisko. W niedzielę mam zamiar zostawić rano bagaż w hotelu i iść zwiedzać jeszcze miasto. Później wezmę torby z hotelu i w ciągu 5 minut będę na Victoria Station, nie tracąc cennego czasu na dojazdy.

Wybrałem Huttons Hotel, cena w ich systemie rezerwacyjnym to 1355zł za dwie noce (pokój dwuosobowy ze śniadaniem) a na hotelscombined.com 989zł. Przyznam szczerze, że nie sądziłem, że różnica będzie aż tak duża.

Hotel jest przy Belgrave Road, dosłownie 5 min od Victoria Station i stacji metra (przynajmniej według google maps). Jeśli wybierzecie Terravision jako transfer z lotniska to hotelu szukajcie w tej okolicy.

 

Muzea i galerie w Londynie

Wiele muzeów i galerii umożliwia darmowe zwiedzanie, jeśli planujecie odwiedzić płatne miejsca warto kupić wcześniej bilety przez Internet. Wychodzi taniej i nie trzeba stać w kolejkach.

Co jeszcze zobaczyć w Londynie

Zakupy w Londynie

Wiele osób jeździ do Londynu tylko na zakupy, nie ukrywam, że i ja planuję małą wycieczkę po sklepach :)
To gdzie robić zakupy zależy tylko i wyłącznie od zasobności portfela i gustu. Ja pierwsze kroki skieruję na Oxford Street. Zobaczcie sami, że jest tam praktycznie wszystko :)


Wyświetl większą mapę

Oprócz Oxford Street warto wymienić jeszcze:

  • Handlową ulicę Regent Street
  • Dom towarowy (lubię ten zwrot) Westfield (Centre Management Suite Unit 4006, Ariel Way)
  • Luksusowy dom towarowy Harrods
  • Drugi największy dom towarowy w UK Selfridges przy Oxford Street
  • Sieć sklepów sportowych SportsDirect, z tego co widzę na ich stronie w Londynie jest kilkadziesiąt ich sklepów
  • Camden Market – kilka targów obok siebie z setkami różnych straganów
  • Portobello Road Market – znany na całym świecie targ staroci

Kilka przydatnych linków

Już za kilka dni zweryfikuję tę listę i napiszę co tak naprawdę warto zobaczyć w Londynie. A Wy macie jakieś dobre rady dla odwiedzających Londyn?