Walutą Chorwacji jest kuna (Kn, HRK), na którą składa się 100 lip. Ceny noclegów w prywatnych kwaterach najczęściej podawane są w euro. Często na forach widzę pytanie jaką walutę lepiej zabrać do Chorwacji – kuny, euro a może złotówki.
Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej wziąć ze sobą euro i na miejscu wymienić je na kuny w banku lub kantorze (mjenjačnica). Drugą opcją jest płacenie kartą, w przypadku mojego banku przewalutowania były naprawdę korzystne. Najmniej opłacalne jest kupowanie kun w Polsce. Owszem, można trochę ich kupić żeby mieć np. na bramki na autostradach albo colę na stacji benzynowej, ale raczej nie więcej. Nawet jeśli w sklepie zabraknie Wam kun to też nie problem, sprzedawcy chętnie przyjmują euro. Kilka razy zdarzyło mi się tak płacić, sprzedawca wyciągał kalkulator, brał gazetę z kursami walut i przeliczał :)
Przykładowy przelicznik (kalkulacja z 21.05.2019)
1 kuna kupiona w polskim kantorze = 0,60 zł
1 kuna wymieniając złotówki na kuny w chorwackim banku = 0,59 gr
1 kuna wymieniając euro na kuny w chorwackim banku = 0,58 gr
Kiedyś te różnice były dużo większe i kupowanie euro w Polsce było dużo bardziej opłacalne. Przy 2 groszach różnicy i planowanym budżecie 8000 kun oszczędność wyniesie 160 zł. Sami musicie policzyć ile chcecie wydać i czy te oszczędności mają sens.
Jeśli planujecie wypłacać walutę w Chorwacji w bankomatach sprawdźcie jaki macie kurs w banku i czy płacicie dodatkowo prowizję za każdą taką operację.
I jeszcze coś, jeśli jedziecie przez Bośnię i Hercegowinę kupcie w Polsce trochę marek. Na stacjach benzynowych i w większych sklepach oczywiście można płacić kartą, ale nie wszystkie przydrożne bary i sklepiki mają terminale.
A tu kilka przydatnych linków:
- https://www.hnb.hr/core-functions/monetary-policy/exchange-rate-list/exchange-rate-list – strona z aktualnymi cenami walut w Banku Narodowych Chorwacji
- https://www.rba.hr/en/aktualna-tecajna-lista – ceny waluty w Raiffeisen Bank
- http://www.erstebank.hr/hr/Alati_i_izvjesca/Tecajna_lista – ceny walut w ERSTE Bank
- https://www.croatiabanka.hr/hr/tecajna-lista – waluty w Croatia Banka
- Apartamenty w Chorwacji– największa baza kwater prywatnych
aga says
2011/06/15 at 20:26dzięki za przydatne informacje, wiesz może czy na chwilę obecną sytuacja się zmieniła?
Pozdrawiam
przemek says
2011/06/15 at 22:18Niestety w tym roku w Chorwacji jeszcze nie byłem więc nie mam dokładnych cen waluty, ale myślę, że nic się nie zmieniło. Kuny nie są w Polsce popularne, więc ich cena jest dosyć wysoka.
A może znajdzie się ktoś, kto właśnie wrócił z Cro i poda ceny euro oraz dolara w kantorach?
marcelina maria says
2011/07/29 at 16:38Witam,
czy wiesz może jak wygląda kwestia złotówek?
Warto wziąć je ze sobą i już w Chorwacji, na miejscu wymienić na kuny? Doszły mnie słuchy iż taka opcja jest korzystna, aczkolwiek nie dowierzając wolę spytać ;)
Dziękuję :)
Małgosia says
2016/08/01 at 07:48Witam!
Wymieniałam złotówki na kuny i kurs był najlepszy – a teraz trudno mi powiedzieć, ale ja biorę złotówki – jadę w II połowie sierpnia.
Pozdrawiam Małgorzata
przemek says
2012/02/12 at 18:34Cena w kantorze w Dubrovniku (październik 2011)
1 euro = 7,25 kuny
ratownik27 says
2012/03/06 at 22:20Witam
Będąc już kilka razy w Chorwacji mogę powiedzieć że najlepiej jest wymieniać Euro a także złotówki w bankach np. Erste lub Splitska Bank mają lepszy kurs niż kantory które jeszcze pobierają prowizję.
gumkafordon says
2016/05/02 at 10:58uważam ze najlepiej miec złotowki lub do tego kartę tylko uważać z jakiego banku bo teraz banki za płacenie karta do konta tez naliczaja prowizje to trzeba przed wyjazdem się dowiedzieć ,kupująceuro musiwy dać zarobić w kantorze a wymieniając w chorwacji złotówki tylko szukamy dobrego kantoru bez marży i tyle