Planowanie podróży – mapy internetowe

Autor: | Komentarze: 2 komentarze | Data publikacji: 2011/06/14

Planując podróż, na pewno nie raz korzystaliście z map internetowych.  Najpopularniejszą z nich jest oczywiście Google Maps, z której i ja często korzystam. Jest jednak wiele innych map dostępnych w internecie, oferujących więcej funkcjonalności. Postanowiłem opisać kilka najciekawszych, z którymi spotkałem się planując wyjazdy.

www.maps.google.pl

Google Maps zna na pewno każdy. Trasę możemy wyznaczyć podając adresy punktów startu i mety, lub oznaczając je wprost na mapie. Możemy również podać punkty pośrednie, z tym że najpierw określamy wszystkie punkty pośrednie, a dopiero na końcu cel podróży. Kolejne punkty pośrednie dodajemy przyciskiem „Dodaj cel podróży” w lewym, górnym rogu. Możemy też włączyć unikanie autostrad i dróg płatnych. Przydatną opcją jest pokazywanie kilku alternatywnych dróg – możemy wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada. I to w zasadzie wszystko co oferują mapy Google, może warto jeszcze dodać, że trasę możemy wydrukować, a link do niej przesłać znajomym.

Do minusów, możemy zaliczyć brak szczegółowych map niektórych państw. Nie ma na przykład Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny.

www.bing.com/maps

Tak jak w przypadku Google Maps, brak dokładnych map dla Bałkanów.

Z ciekawszych opcji – edytor „My places”, dzięki któremu możemy przypinać pinezki na mapie oraz zaznaczać na niej tereny, a później wysłać taką mapkę komuś mailem.

www.map24.interia.pl

Kolejna ciekawa mapa, oferująca więcej funkcji niż mapy Google. Przez to może być też trochę mniej intuicyjna, ale wystarczą 3 minuty żeby się do niej przyzwyczaić. A teraz różnice w stosunku do Google Maps:

 • Możemy wybrać punkt startowy i docelowy, a dopiero później punkty pośrednie.
 • Szukając trasy możemy wybrać czy interesuje nas droga najszybsza czy najkrótsza.
 • Możemy również podać średnie prędkości jakie chcemy osiągnąć na autostradach, drogach krajowych i lokalnych a program według nich wylicz spodziewany czas osiągnięcia celu.
 • Ciekawą opcją jest „Start 3D Route Flight”, aplikacja pokaże nam filmik z trasy.
 • Przydatną funkcją jest również zmiana perspektywy z jakiej widzimy mapę.
 • Możemy również wyszukać hotele w okolicach miejsca docelowego naszej podróży.

www.viamichelin.pl

Na pierwszy rzut oka strona nie prezentuje się zbyt ciekawie, jest też mało intuicyjna. Po wybraniu miejsca wyjazdu i przyjazdu nie pokazuje nam się od razu duża mapa tylko mała mapka, na której trzeba kliknąć. Mapa, którą otrzymujemy przypomina tradycyjną mapę drogową, każdy rodzaj drogi ma swój kolor i grubość, przez co łatwo możemy ocenić czy proponowana droga jest autostradą czy też polną dróżką. Możemy również wybrać rodzaj trasy i tu pierwsza różnica w stosunku do poprzedników, możemy wybrać trasę zalecaną przez Michelin/najszybszą/najkrótszą/ekonomiczną/zwiedzanie. I wygląda na to, że to działa, zwłaszcza wybierając dłuższe trasy. Możemy również skalkulować koszt podróży, aplikacja podaje koszt paliwa oraz opłaty za drogi płatne. Szkoda tylko, że sami nie możemy podać spalania swojego samochodu. Przynajmniej ja się nie dopatrzyłem takiej opcji. Jest tylko możliwość wyboru wielkości samochodu, ale nie zawsze przekłada się to na spalanie. To co mi się jeszcze podoba to to, że na mapie mogą być wyświetlanie hotele, restauracje i atrakcje turystyczne. Na stronie możemy też sprawdzić aktualną pogodę w miejscach, które nas interesują. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko podglądu z lokalnych kamerek internetowych.

Warto wspomnieć jeszcze o zakładce „Podróże”, gdzie znajdziemy informacje o atrakcjach turystycznych świata. Ta część serwisu na dzień dzisiejszy niestety nie jest dostępna w języku polskim, ale myślę, że to tylko kwestia czasu.

www.docelu.pl

Mapa, dzięki której zaplanujecie podróż po polskich miastach jak i całej Europie. Z ciekawostek:

 • trójwymiarowe makiety wybranych budynków,
 • zdjęcia budynków (70 000 fotoadresów na terenie Warszawy)
 • prezentowanie powiązanych wpisów z Wikipedii
 • rozkłady jazdy komunikacji miejskiej
 • imprezy w wybranych miastach

Z mapy jeszcze nie korzystałem, ale zapowiada się ciekawie. Jest między innymi mapa Bośni i Hercegowiny, której mi brakowało rok temu na Google Maps kiedy planowałem wyjazd do Czarnogóry.

www.routes.tomtom.com

Mapa producenta nawigacji samochodowych Tom Tom. Autorzy chwalą się opcją pokazującą na mapie utrudnienia w ruchu, ja jednak nie jestem do końca przekonany do poprawności jej działania. Sprawdziłem jak wygląda przejazd ulicą, przy której mieszkam. Według mapy tomtom opóźnienie na drodze wynosi 0 minut, a w rzeczywistości jest korek, w którym trzeba postać minimum 15 minut.
W sieci znajdziemy również wiele lokalnych map, swoim zasięgiem obejmujących pojedyncze miasta lub kraje. Ciekawe przykłady na jakie natknąłem się w Internecie:

Anglia

 • www.mylondonmap.com – prosta mapa Londynu z zaznaczonymi liniami metra i hotelami
 • www.tfl.gov.uk/gettingaround/1106.aspx – zbiór map środków transportu w Londynie. Wszystkie w formacie pdf, wygodne do wydrukowania i zabrania ze sobą w drogę. Mapy linii metra, autobusów, kolejowe, rzeczne, dla rowerzystów i piechurów. Naprawdę sporo tego…

Chorwacja

 • www.croatia-map.net – mapa Chorwacji, uzupełniona o plaże, atrakcje turystyczne, hotele, kempingi, stacje benzynowe, szpitale, kamerki internetowe, itp itd. Wygląda ciekawie!
 • www.hac.hr/en/toll-rates/motorway-network – mapa istniejących i planowanych autostrad w Chorwacji, zawiera kalkulator, na którym szybko wyliczycie koszt podróży. Wybieracie bramkę wjazdową, zjazdową, a aplikacja poda koszt w kunach oraz ilość kilometrów.
 • www.hac.hr/en/toll-rates/price-list – ceny za przejazd poszczególnymi odcinakami autostrad w Chorwacji. Sprawdzacie kategorię swojego pojazdu, a później po lewej stronie wybieracie interesujący Was odcinek autostrady. I pamiętajcie, że płaci się przy zjeździe z autostrady, tylko za odcinek, który przejechaliście.

Czechy

 • www.amapy.centrum.cz – mapa Czech, na której znajdziemy lokalne atrakcje turystyczne, ścieżki rowerowe oraz piesze. Pod zakładką „3D Virtualni proh’idki” znajdziecie interaktywne panoramy umieszczone przez autorów strony.

Francja

Grecja

 • www.zee.gr – kalkulator obliczający cenę jaką będziemy musieli zapłacić za przejazd taksówką w… Grecji :)

Indie

 • http://maps.mapmyindia.com – interaktywna mapa Indii. Planuje trasę, jak również pokazuje hotele, stacje benzynowe, centra handlowe, atrakcje turystyczne i wiele, wiele innych. Tysiące POI, ciekaw jestem jak wygląda proces ich aktualizacji…

Polska

 • www.jakdojade.pl – internetowa mapa obejmująca Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Trójmiasto, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawę, Wrocław. Wpisujemy skąd dokąd chcemy jechać, lub ustawiamy markery wprost na mapie, a aplikacja sama podpowiada nam jakimi środkami komunikacji miejskiej najlepiej dojechać. Podaje również koszt biletów i czas trwania podróży. Dla mnie bomba!
 • www.zumi.pl – interaktywna mapa Polski zawierająca między innymi informacje o utrudnieniach w ruchu, fotoradarach i czarnych punktach. Możemy oczywiście wyznaczyć trasę samochodem, pieszą lub komunikacją miejską (w wybranych miastach) oraz podejrzeć obraz z kamerek internetowych.

Słowacja

USA

 • www.nysubway.com/map – interaktywna mapa metra w Nowym Jorku
 • www.nysubway.com/map/othermapflavors/static1600wide.html – statyczna mapa metra w Nowym Jorku. Można sobie wydrukować i wziąć ze sobą, ale ze względu na ilość linii „mapka” powinna zostać wydrukowana w formacie minimum A3 :)
 • www.nysubway.com/map/othermapflavors/index.html – a tu ta sama mapa tylko w różnych rozmiarach, można pobrać taką, która najlepiej będzie wyglądała na ekranie naszego monitora lub telefonu.
 • www.sfpark.org – ciekawy sposób wykorzystania Google Maps do prezentacji wolnych miejsc parkingowych w mieście, niestety daleko bo aż w San Francisco. Wrzuciłem jako ciekawostkę.

Węgry

Włochy

Inne

 • www.flightradar24.com – ciekawostka raczej mało przydatna w planowaniu podróży, ale bardzo interesująca. Mapa pokazuje rejsowe samoloty znajdujące się aktualnie w powietrzu. Możemy sprawdzić kurs, aktualną prędkość i wysokość poszczególnych samolotów. Sprawdźcie sami!

Na razie tyle, jeśli znajdę coś ciekawego, na pewno dopiszę do listy. A Wy z jakich map korzystacie?

http://www.ratp.fr/plan-interactif/carteidf.php?lang=uk

Tagi: , ,

Kategoria: Wokół podróży


Komentarze (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Peter napisał(a):

  Polecam przetestowanie map opartych o dane NAVTEQ:

  http://www.bing.com/maps/

  http://maps.nokia.com/

  Mapy Google są mocno przereklamowane, szczególnie siatka dróg nie jest aktualizowana od około 2 lat.

 2. Tomek napisał(a):

  Wielki szacun za tak wielka bazę danych. Bardzo mi się przyda.
  A czy znacz platformę która może posłużyć do dodania mapy na swojego bloga, gdzie można dodawać chorągiewki z miejscami w których się było?

Zostaw komentarz